ریدایرکت یا تغییر مسیردامنه چیست؟

ریدایرکت

هدایت URL یا تغییر مسیردامنه یک تکنیک است که ریدایرکت نامیده می شود و توسط وب جهانی برای ایجاد بیش از یک آدرس URL برای یک صفحه وب استفاده می شود. فرایند ارسال یک آدرس اینترنتی به آدرس دیگر تغییر مسیردامنه می باشد. هنگامی که صفحه ای از سایت خود را عوض کرده اید یا  دامین سایت خود را تغییر داده اید از ریدایرکت استفاده می کنید. زمانی که چندین آدرس متفاوت برای سایت وجود دارد به دلیل مشکل محتوای چندگانه یا همان Dublicate content  در سئو مجبوریم آدرس های اضافی را روی آدرس اصلی ریدایرکت کنیم و به عنوان تغییر مسیر دامنه یا انتقال دامنه شناخته می شود.

انواع ریدایرکت

ما 5 نوع ریدایرکت داریم که دو نوع از مهم ترین ریدایرکت ها را بررسی کنیم. 1- ریدایرکت موقت 2- ریدایرکت دائمی

ریدایرکت دائمی301

ریدایرکت دائمی همان طور که ازنامش پیداست آدرس قدیمی را به آدرس جدید به صورت دائمی انتقال می دهد.

ریدایرکت 301 معمولاً اولین انتخاب تغییر مسیر برای SEO کارها است به این معنی که URL به طور دائم به آدرس دیگری منتقل شده است. این تغییر مسیر خصوصیت مهمی که دارد این است که تا حدودی رنک خود را حفظ می کند. هنگام انتقال فقط صفحه اصلی را منتقل نمی کنند بلکه تمام صفحات انتقال می یابد.

ربات های موتور جستجو، خوانندگان RSS و سایر خزنده ها آدرس اصلی منبع را به روز می کنند.

به طور کلی تغییر مسیر301 زمانی اجرا می شود که بخواهید پس از تغییر دائمی منبع، تمام ارزش سئو را به URL مقصد منتقل کنید.

معمولاً استفاده از ریدایرکت 301 هنگام ذخیره سازی توصیه نمی شود، زیرا این می تواند به نتایج غیر منتظره منجر شود.

ریدایرکت موقت 302

ریدایرکت موقت در حین تعمیر و نگهداری و یا خرابی سایت است این ریدایرکت را 302 می نامند.

ریدایرکت 302 زمانی استفاده می شود که URL خاصی به طور موقت به مکان دیگری تغییر یافته است. نحوه عملکرد URL توسط یک پروتکل خاص به نام پروتکل انتقال ابرمتن، که معمولاً به عنوان HTTP شناخته می شود، دیکته می شود و اینترنت بر روی آن کار می کند. ریدایرکت 302 تغییرمسیرها به صورت پیش فرض ذخیره نمی شوند و موتورهای جستجو بلافاصله PageRank را به URL مقصد منتقل نمی کنند.

تغییر مسیرهای موقت نیز هنگام ایجاد، به روز رسانی یا حذف منابع برای نمایش صفحات موقت استفاده می شود.

برخلاف تغییر مسیر 301 ، ریدایرکت 302 نشان نمی دهد که آدرس مقصد باید نمایه شود.

برعکس301، تغییرمسیر 302 نباید در موارد زیر استفاده شود:

1-ارزش PageRank و SEO به URL مقصد منتقل می شود.

2-انتقال دائمی دامنه ، سند ، پروتکل یا ساختار سایت.

تغییر مسیر از یک آدرس اینترنتی به آدرس دیگر یک روش معمول است. اما بزرگترین اشتباه در این فرآیند این است که فرض کنیم طراحی مجدد وب سایت بدون توجه زیاد به سئو SEO کاملاً کار می کند. اگر مراقبت کافی انجام نشود، به رتبه بندی وب سایت می تواند آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

با این حال، بسیار ساده است که SEO را دست نخورده نگه دارید. گوگل و سایر موتورهای جستجو URL ها را با مقادیر خاصی مرتبط می کنند. از دیدگاه گوگل ، URL های مختلف به معنای صفحات متفاوت است. بنابراین به جای کسب اعتبار برای صفحه خود که از دهه 90 داشتید و تمام اعتباراتی که در طول این سالها برای همه لینک ها جمع آوری کرده اید، فقط ثبت صفحه جدید است که بدون لینک های خارجی یا ورودی از سایر صفحات جدا شده است.

مقالات مرتبط