برنامه نویسی رایانه چیست؟

همه ما در مورد محبوبیت بسیار زیاد برنامه نویسی رایانه درچند دهه گذشته شنیده ایم. این روزها بسیاری از دانشجویان می خواهند برای به دست آوردن شغل در شرکت های فناوری بزرگ رشته علوم کامپیوتر را انتخاب کنند. برنامه نویسی رایانه فرایندی است که متخصصان برای نوشتن سایت از کدهایی استفاده می کنند. در ابتدایی ترین حالت، برنامه نویسی رایانه مجموعه ای از دستورالعمل ها برای آسان شدن اقدامات خاص است. یک برنامه نویس رایانه چیست؟ این یک حرفه ای است که دستورالعمل هایی را برای اجرای رایانه با نوشتن و تست کد ایجاد می کند که برنامه ها و نرم افزارها را قادر می سازد تا با موفقیت کار کنند.

برنامه نویسی رایانه

برنامه نویس چه کسی است؟

برنامه نویس کسی است که کد هایی که برای رایانه قابل درک باشد را می نویسد و این کدها به 0 و1 تبدیل می شود تا برای رایانه قابل فهم باشد.  در این پست وبلاگ، ما اصطلاح “برنامه نویسی” را رمزگشایی خواهیم کرد و کاربرد آن و بسیاری از اصطلاحات مرتبط را درک خواهیم کرد.

برنامه نویسی رایانه راهی است برای “آموزش رایانه برای انجام کارهای مختلف”.

“آموزش رایانه”

 این اساساً بدان معنی است که شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به رایانه ارائه می دهید که به زبانی نوشته شده است که کامپیوتر می تواند آن را درک کند و به اصطلاح آموزش رایانه می گویند. این دستورالعمل ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند.

 مثلا: جمع کردن 2 عدد، گرد کردن یک عدد و غیره.

درست مانند ما انسانها که می توانیم چند زبان (انگلیسی ،اسپانیایی، فرانسوی و …) را بفهمیم. در مورد رایانه ها نیز چنین است. رایانه ها دستورالعمل هایی را که به شکل خاصی بنام زبان برنامه نویسی نوشته شده اند، می فهمند.

“انجام کارهای مختلف”

انجام کارهای مختلف می توانند ساده باشند مانند مواردی که در بالا در مورد آنها بحث کردیم (جمع کردن 2 عدد ، گرد کردن یک عددو غیره) یا کارهای پیچیده که ممکن است شامل دنباله ای از دستورالعمل های متعدد باشد. مثلا:

محاسبه سود ساده، با توجه به اصل پول، نرخ و زمان.

محاسبه میانگین بازده سهام طی 5 سال گذشته.

2 کار فوق نیاز به محاسبات پیچیده دارد. آنها معمولاً با دستورالعملهای ساده مانند جمع کردن 2 عدد و غیره بیان نمی شوند.

از این رو، به طور خلاصه، برنامه نویسی راهی است که به کامپیوترها می گوید یک کار خاص را انجام دهند.

مزایای رایانه ها

  • رایانه ها سریع هستند

رایانه ها به طرز شگفت انگیزی سریع هستند. اگر بدانید چگونه از قدرت برنامه نویسی رایانه به درستی استفاده کنید، می توانید با آن معجزه کنید. برای یک کامپیوتر معمولی جمع 2 عدد که می توانند میلیاردی باشند، یک نانو ثانیه طول می کشد. دوباره بخوانید نانو ثانیه! این بدان معناست که در 1 ثانیه، یک کامپیوتر می تواند حدود یک میلیارد اضافات را انجام دهد. آیا هر انسانی می تواند این کار را انجام دهد؟ یک ثانیه یک میلیارد اضافه را فراموش کنید، انسان معمولی حتی نمی تواند در هر ثانیه 10 جمع اضافه کند. بنابراین، کامپیوترها سرعت بالایی را ارائه می دهند.

  • رایانه ها ارزان هستند

رایانه ها ارزان و به صرفه هستند. برای مثال برای نظارت حقوق کارمندان باید فردی استخدام شود تا محاسبات را دقیق انجام دهد علاوه بر گرفتن زمان اگر محاسبات اشتباه شود میتواند هزینه برباشد. این بدان معنی است که هزینه شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این را با موردی که از رایانه استفاده می کنید مقایسه کنید. رایانه ها می توانند حجم عظیمی از اطلاعات را به سرعت و با اطمینان پردازش کنند.

  • رایانه ها می توانند بدون خستگی کار کنند

رایانه ها می توانند بدون خستگی کار کنند. بنابراین، اگر وظیفه ای دارید که به اندازه کافی بزرگ است، بدون نگرانی می توانید با برنامه ریزی آن را به رایانه اختصاص دهید و آسوده خاطر باشید.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی

همانطور که در بالا ذکر شد، رایانه ها دستورالعمل هایی را که به شکل خاصی بنام زبان برنامه نویسی نوشته شده اند، می فهمند. یک زبان برنامه نویسی راهی را برای بیان یک کار برای یک برنامه نویس فراهم می کند تا بتواند توسط کامپیوتر درک و اجرا شود. برای دانستن بیشتر در مورد زبان های برنامه نویسی برخی از زبانهای معروف برنامه نویسی عبارتند از Python ، C ، C ++ ، Java و غیره.

چرا باید برنامه نویسی کامپیوتر را یاد بگیرید؟

اکنون، پس از دانستن مواردی در مورد برنامه نویسی  سوال بزرگی که باید به آن پاسخ داده شود این است چرا باید برنامه نویسی رایانه را یاد بگیرید؟

  • برنامه نویسی سرگرم کننده است

با استفاده از برنامه نویسی، می توانید بازی های شخصی خود، صفحه وبلاگ / پروفایل شخصی خود، یک سایت شبکه اجتماعی مانند فیس بوک، یک موتور جستجو مانند Google یا یک سیستم تجارت الکترونیکی مانند آمازون ایجاد کنید! آیا این سرگرم کننده نخواهد بود؟ حتی اگر برای شما سرگرم کننده نباشد برای تیم سافت نت کاری هیجان انگیز است که با تمام خلاقیت سایت هایی را طراحی و ارایه می کند.

  • ستون فقرات یک شرکت فناوری

ستون فقرات شرکتهای فناوری امروزی مانند Google ، Facebook ، Microsoft ، Apple ، Amazon ، و بسیاری دیگر، برنامه های رایانه ای غول پیکر هستند که توسط هزاران همکار برنامه نویس ماهر نوشته شده است. اگر از ذکاوت تجاری مناسبی برخوردار باشید، دانستن برنامه نویسی به شما کمک می کند تا یک شرکت بزرگ فناوری بعدی ایجاد کنید.

  • دستمزد خوب

دستمزد برنامه نویسان رایانه تقریباً در سراسر جهان خوب است. برنامه نویسان برتر حتی می توانند در ایران سالانه به دلار درآمد کسب  کنند.

نتیجه گیری

 امیدوارم از خواندن مقاله ما لذت برده باشید. برنامه نویسی رایانه یک زمینه عظیم است و چیزهای زیادی برای کشف بیشتر وجود دارد. با ما به یادگیری ادامه دهید. لطفا در صورت تمایل نظرات خود را ارسال کنید.

اگر می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید، تیم سافت نت مطمئناً به شما بسیار کمک خواهد کرد.

مقالات مرتبط